Свети Атанасий е старата гробищна църква на Бобошево.
Няма смисъл да пиша много, просто ще сложа статията от уикипедия, която е доста добра.
Църквата се намира върху обширна тераса в градските гробища, в т.н. Горна махала на град Бобошево. Малка, еднокорабна църква с полукръгла апсида и с анти. Дълга е 8 м. и широка 5 м. (външни размери). От лявата страна на апсидата се намира проскомидийната ниша, а в дясно - четвъртита, на диаконика. На северната страна има малка, полукръгла ниша - умивалня. Църквата е имала сводово покритие, което при реставрацията и е заменено със стреховидно. През XVIII век е прибавен закрит притвор, а през 1926-27 г. е изграден нов притвор с трапезария. Стените на първоначалната църква, дебели 0,70 м. са каменни. Църквата е била изписана изцяло отвътре, а западната фасада - и отвън, съобразно установения канон. Съгласно получетливия ктиторски надпис на южната стена църквата е построена през 1590 или 1600 г. До 29 октомври 1862 г. тя е главна църква на селото и в нея се черкуват бобошевци и хора от съседните села. След построяването на голямата църква "Света Богородица", "Свети Атанасий" е превърната в гробищна църква.
През есента на 2009 г. църквата е частично обновена (направена е външна изолация и боядисване, поставена е ПВЦ дограма) от местни ентусиасти. Ремонта е направен без съгласуване с НИПК - София и РИМ - Кюстендил, като е подменен автентичния външен облик на сградата.
Стенописите в църквата са в много лошо състояние, покрити с дебел слой сажди и прах, но за щастие, не са "реновирани" при ремонта, и очакват вещата намеса на специалисти-реставратори.
Църквата е архитектурно- строителен паметник на културата от местно значение (ДВ, бр.77/1972 г.) и архитектурно-художествен паметник на културата с национално значение (ДВ, бр.38/1972 г.).
Църквата носи името на Свети Атанасий или Свети Атанасий I Велики патриарх Александрийски (293/7 - 373) - египетски богослов и духовник, патриарх на Александрия от 328 до 373 година. Църквата чества светеца на 18 януари и на 2 май.
Само ще отбележа, че получетлив е твърде оптимистично изявление за действителното състояние на надписаПрез 2006 г. църквата си изглеждаше доста зле.
Сега е ремонтирана отвън,
но отвътре си е същата - плаче за реставрация.
Иначе има прекрасни стенописи, които се сравняват с далеч по-известните фрески в Добърско, но за съжаление те са в много лошо състояние. Опушени до неузнаваемост и покрити с вековен прах.
Все пак нека ги разгледаме.
Влизайки в късния притвор, можем да видим западната външна стена на средновековната църква, която е с анти, както другата запазена църква в Бобошево от онази епоха - свети Илия.
Изображението на св. Атанасий в нишата е късно и следователно извън рамките на този сайт, но на стената си личи и лошо запазен Страшен съд. По това си прилича и с други църкви от епохата например Св. Димитър край Бобошево или св. Георги в Кремиковци.
Арката над входа също е с изображения.
Иконостасът, на когото преди няколко десетилетия Асен Василиев е намерил ценни икони от XVII век е пуст. Дано поне иконите да са прибрани в някой музей.
Така, че нека пак да се съсредоточим върху фреските.
Да почнем от свода, където е изобразен Христос в различините му ипостаси:
По-долу има фриз с изображения на пророци.
Надолу следват традиционните сцени, представящи биографията на Исус:
На източната стена над апсидата - Благовещение:
За съжаление образът на Богородица Ширшая небес в самата апсида е наистина в ужасно състояние.
и като стана дума за апсидата - да покажа и вградения в нея олтар
Рождество Христово е на южната стена на олтара /в случая олтар е не жертвената маса, а цялото помещение зад иконостаса/
Сретение господне
Кръщение
Възкресението на Лазар
Преображение
Тайната вечеря. Юда, изобразен без ореол, е легнал на масата.
Продължение.......
ГАЛЕРИЯ 2010
ГАЛЕРИЯ 2006